Türkiye'deki Başarı hikayeleri - Ödül Alan filmler, Sanaçılar, oyuncular ve sirketler.
Anasayfa » , , » Damla Su Üstün Lezzet Ödülü

Damla Su Üstün Lezzet Ödülü

Damla Su Üstün Lezzet Ödülü Alan Tek Su

Doğallık için hep “bir damla fazlası” diyen Damla Doğal Kaynak Suyu, tadım alanında kanaat lideri ve uzman olan şef ve sömeliyelerin kör tadım testiyle, iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) tarafından düzenlenen yarışmada, tüm kaynakları “Üstün Lezzet Ödülü” almaya layık görülen, Türkiye’den tek ulusal su markası oldu.
Doğanın saflığını; Sapanca, Uludağ, Köyceğiz ve Elazığ’da bulunan, Türkiye’nin dört yanındaki el değmemiş doğal su kaynaklarından taşıyarak sunan Damla Doğal Kaynak Suyu, iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) tarafından düzenlenen yarışmada, “Yiyeceklerin Michelin Rehberi” olarak anılan “Üstün Lezzet Ödülü”nü, sahip olduğu her dört kaynakla almaya layık görülen, Türkiye’den tek ulusal su markası oldu. 
 
Türkiye Aşçılar Derneği’nin de üyesi olduğu, şefler ve sömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olarak, dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içeceklerini test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyet gösteren iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü), bu yıl 10. kez “Üstün Lezzet Ödülleri”ni dağıttı. Tadım alanında kanaat lideri ve uzman olan şef ve sömeliyelerin kör tadım testine dayanması sebebiyle, uluslararası tanınırlıkta tek olan organizasyonda, Damla Doğal Kaynak Suyu bu yıl; Sapanca, Uludağ, Köyceğiz ve Elazığ’da bulunan her dört kaynağı ile de “Üstün Lezzet Ödülü” aldı.
 
Suyun en doğalını bulmak ve korumak için gösterdiği özenle, kaynaklarında el değmeden şişelenen Damla Doğal Kaynak Suyu, Türkiye’den tüm kaynaklarıyla ödül alan tek su markası olma özelliğini taşıyor.

Değerlendirme Nasıl Gerçekleşiyor?

iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) ödüller için değerlendirmesini, her ürünün hedonik lezzetini ayrı ayrı ölçmeyi amaçlayan tadım oturumları ile gerçekleştiriyor. Her jüri üyesi, tattıkları ürün için Duyusal Analiz Raporu’nda puanlama yapıyor. Bu puanlama ürün lezzeti, aroma, yapı, koku, doku, tadım sonrası ağızda bıraktığı tat gibi kriterler dikkate alınarak yapılıyor.
Bu Yazıyı Beğen-Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+ Followers

Popüler Yayınlar

 
Sponsor Linkleri : Link Ekle | Link Ekle | Link Ekle
Copyright © 2013. Basarı Hikayeleri Ve Ödüller Listesi - All Rights Reserved
Hazırlayan Konuburada Güncel Blog Güncel Blog
Proudly powered by Blogger